Prezesi

Choć historia Lecha została spisana przez historyków wielokrotnie, a wiele śladów przeszłości pozostało na łamach archiwalnej prasy, przez długie lata pojawiały się nieścisłości, jeśli chodzi o datę powstania i osoby prezesów.

Przez ponad pół wieku funkcjonowania Kolejorza za jego założyciela i pierwszego włodarza uważany był Stanisław Dereziński. Pod taką funkcją jego nazwisko widnieje chociażby w monografiach wydanych przez klub z okazji 40- i 50-lecia istnienia. Niewykluczone, że stało się tak z racji pełnienia kierowniczego stanowiska na kolei przez Derezińskiego, co w dawnych czasach propagandy mogło mieć kluczowe znaczenie. Informacje te zostały obalone w 1987 roku. Wówczas w kolejnej monografii – „Piłkarska Lokomotywa” zaprezentowane zostały odkryte dokumenty – najstarszy zachowany dyplom klubowy z 1922 roku i wykaz członków POZPN opublikowany w Sportowcu 23 marca 1923 roku. Nie pozostawiają one wątpliwości, że prezesem był wówczas Antoni Stachowski, choć wiadomo też, że nie on pierwszy zarządzał kolejowym klubem. Przez długie lata za takiego uchodził Jan Nowicki, niegdyś napastnik drużyny, który jednak do klubu dołączył kilka lat po jego powstaniu. Dziś wiemy, że pomyłka ta powstała wskutek podobieństwa nazwisk, wcześniej w klubie grał bowiem Jan Nowak i jeśli już ktoś w roli „szefa” był przed Antonim Stachowskim, był to właśnie on.

Gimnazjaliści na stadiony!

Więcej

Polecamy

Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisz się do klubowego newslettera. Niech żadna informacja Cię nie ominie!

Zapisz się do newslettera

Więcej

Polecamy

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
602-368-268 (9:00-17:00)
602-368-369 (9:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl

Ta strona używa plików cookie (ciasteczek) niezbędnych do jej prawidłowego działania. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij